Size bir telefon kadar yakınız
0212 672 99 33
Dil Seçin
tren

Kalite

Anasayfa » Kalite

OKİDA Elektronik, müşteri memnuniyeti ve ürün kalitesini ön planda tutarak, kalite ve teknoloji seviyesini en üst düzeye çıkarmayı ilke edinmiştir.

Kaliteli ürün anlayışımız, tasarım sürecinde başlayıp, üretim sürecinde hatasız, kontrol edilebilir, pratik ve en verimli  prosesler uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

ISO9001 Kalite Yönetim Sistemine sahip firmamızda, risk tabanlı düşünme ve proses yaklaşımı ile sürekli gelişmeyi sağlamak temel ilkelerimizden biridir.

KALİTE POLİTİKAMIZ

*Müşteri taleplerine en hızlı ve doğru şekilde cevap vermeyi ve bu yönde organize olmayı,
*Müşteri ve piyasa beklentilerine göre güçlü ve sürdürülebilir bir ARGE’ye sahip olmayı,
*Risk tabanlı düşünmeyi ve proses yaklaşımı ile sürekli gelişmeyi,
*Müşterilerimizin memnuniyet seviyesini en üst düzeye çıkarmayı,
*Hatalarımızı izleyerek, azaltmak için çaba harcamayı,
*Elektronik devre konusunda teknolojiyi ve gelişmeleri yakından takip ederek, ürünlerini bu doğrultuda geliştirmeyi,
*Çalışanlarımızın niteliklerini ve becerilerini artırabilmek için sürekli eğitmeyi ve uyguladığımız kalite yönetim sistemimizin etkinliğini sürekli geliştirmeyi,
*Tüm proseslerin en pratik, hatasız ve kontrol edilebilir olarak gerçekleşmesini sağlamayı,
*Toplam kalite anlayışını esas alarak hedeflerimize kararlı bir şekilde ulaşabilmek için tüm birimlerimize sürekli gelişme ve iyileşmeyi
kalite politikası olarak benimsemiş ve uygulamayı taahhüt etmiştir.

Bu doğrultuda kalite amaçlarımız belirlenecek, izlenecek, ölçülecek ve sonuçlar kayda geçirilerek sürekli gözden geçirilecektir.

ESD (Electrostatic Discharge)

OKİDA Elektronik’de, ar-ge ve üretim alanları , IEC 61340-5-1 ESD Standardına uyumlu olarak EPA (Electrostatic Protected Area) alanlarıdır.

Ar-ge ve üretim alanlarımızda, altı bakır şeritlerle döşenmiş iletken zemin kaplamaları bulunmaktadır. Çalışma masalarında iletken masa örtüleri ve ESD’ye uygun sandalyeler kullanılmaktadır. Elektronik malzemelerle temasa geçen tüm personellerimiz, ESD ayakkabı kullanmakta, elle montaj hatlarında kablolu ESD bileklikler kullanılmaktadır.

SMT üretim hattımızda bulunan makineler ve konveyörlü yapı sayesinde, elektronik devreler, el değmeden ve ESD magazinler kullanılarak üretilmektedir.

TH üretim hatlarımızda dizgi ve dalga lehimleme süreci konveyörlü geçişlerle gerçekleşmektedir. Elektronik devrelerin üretim bantları arasında geçişi, ESD separatörlü taşıyıcılar ve özel tasarlanmış elektrostatik toz boyalı taşıma arabalarıyla gerçekleşmektedir.

Kontroller ve Testler

Kontrol ve testlerimiz, giriş kalite kontrol prosesinden başlayarak, ürünlerin sevkiyatına kadar tüm proseslerde detaylı olarak gerçekleştirilmektedir.

Tüm hammaddeler, giriş kalite kontrol kriterleri doğrultusunda örnekleme metodu ile kontrol edilirler. Üretimdeki tüm proseslerimiz, kendi içlerinde denetlenecek şekilde kontrol edilmektedir. Lehimleme kontrollerimiz AOI (Automated Optical Inspection) cihazında 100% yapılmaktadır. Tüm ürünlerimiz üretimde elektriksel ve fonksiyonel olarak 100% test edilmektedir. Testler, test pinleriyle ölçüm noktalarına temas eden, PLC kontrollü ürüne özel tasarlanmış test sistemleriyle desteklenerek ürün gereksinimlerini karşılayacak şekilde yapılmaktadır.

Ek olarak sevkiyata hazır ürünlerimiz, müşteriye sevkiyat öncesi AQL (Acceptable Quality Level) seviyesine göre örneklenerek, müşteri gereklilikleri göz önüne alınarak ayrı bir çıkış kalite kontrolüne tabi tutulmaktadır.

Çevre (RoHS ve REACH)

Okida Elektronik olarak çevreye ve doğaya saygılı üretim ve ürünler yapmak gayretindeyiz.

Ürünlerimizde kullandığımız hammaddeler, RoHS ve  REACH şartlarına ve uygun olarak tedarik edilmektedir. Üretimlerimizde kurşun içermeyen lehim alaşımları kullanılmakta ve Avrupa normlarına uygun ürünler üretilmektedir.

Ürünlerimizi enerji sarfiyatları, Avrupa normlarına ve ‘eco design’ direktifine uygun olarak en az güç tüketimi harcayacak şekilde tasarlanmaktadır.

Ömür Testleri

Satın aldığımız komponentlerin ve ürettiğimiz ürünlerin dayanım seviyesini ölçebilmek ve test edebilmek için,  kritik komponentlerimize ve ürünlerimize,  özellikle maksimum çalışma sıcaklıklarını dikkate alarak ömür testleri uygulamaktayız.

Sertifikalar

Okida Elektronik, tasarladığı tüm ürünlerin kendi arge laboratuvarında kritik görülen EMC (Elektro Manyetik) testlerini yapmaktadır ve bu konuda müşterilerine güçlü bir mühendis desteği sunmaktadır. Okida dizayn olarak tasarlanan ürünlerimize, KEMA KEUR ENEC belgelendirmesi yapılarak, Avrupa pazarına uygun ürünler üretilmektedir.

Okida Elektronik, ISO9001, KEMA KEUR ENEC, UL belgelerine sahiptir.